Z jakich ulg podatkowych może korzystać początkujący przedsiębiorca?
Pierwszy biznes w życiu to spore wyzwanie, które pełne jest przeszkód, zawiłości i utrudnień. Na szczęście dla początkujących przedsiębiorców przygotowano też sporo ułatwień. Opłacenie pełnej stawki ZUS w pierwszych miesiącach działalności może mocno zachwiać finansami młodej firmy. Możemy jednak skorzystać z kilku udogodnień i w każdej chwili z nich zrezygnować. Dowiedz się, jakie ulgi na start przysługują osobom, które rozpoczynają prowadzenie własnej firmy.
Jakie są ulgi na start dla początkujących przedsiębiorców?
Dla niezdecydowanych przygotowana jest opcja działalność nierejestrowana. Jest to propozycja dla każdego, kto nie jest pewien, czy jego pomysł na biznes okaże się sukcesem, a przynajmniej pozwoli się utrzymać. Bez żadnych formalności, wypełnienia dokumentów i ponoszenia kosztów każdy może spróbować prowadzenia działalności. Zarejestrować się musimy dopiero wtedy, gdy w jednym miesiącu uzyskamy przychód większy niż połowa kwoty minimalnego wynagrodzenia.
Kolejne propozycja to ulga na start. Skorzystanie z niej oznacza, że przez sześć pełnych miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności nie płacimy składek społecznych. Musimy jednak zarejestrować się do składki zdrowotnej drukiem ZUS ZZA. Dzięki temu zostaniemy objęci świadczeniami lekarskimi NFZ. Przed upływem pół roku od rozpoczęcia działalności powinniśmy zgłosić się do ZUS i zarejestrować się do wszystkich składek. W przypadku tej ulgi są dwa istotne ograniczenia do jej stosowania:
- przez ostatnie 60 miesięcy przedsiębiorca nie prowadził działalności gospodarczej (również jako wspólnik w spółce cywilnej),
- w ramach działalności przedsiębiorca nie może wykonywać świadczeń na rzecz byłego pracodawcy, u którego był zatrudniony na umowę o pracę.
Kto może skorzystać z ulgi ZUS dla nowych firm?
Jeżeli spełniamy warunki do ulgi na start, to możemy też korzystać z tzw. małego ZUS-u. Przez pierwsze pełne 24 miesiące prowadzenia działalności płacimy składkę, która wynosi obecnie około 550 zł. Po tym okresie płacimy pełną składkę. Jest też możliwość płacenia składek społecznych proporcjonalnych do osiąganych dochodów. Dotyczy osób, które w poprzednim roku miały przychód mniejszy niż 120 tys. zł.
Którą ulgę wybrać? Zanim wybierzemy jedną z opcji, warto najpierw zdecydować się na profesjonalne doradztwo podatkowe.