Kto może się rozliczać w oparciu o tzw. kartę podatkową?
Wyróżnić możemy kilka form opodatkowania, na podstawie których mogą się rozliczać przedsiębiorcy. Jedną z najprostszych, a jednocześnie najchętniej wybieranych jest tak zwana karta podatkowa. Jednak z uwagi na to, że opiera się na uiszczaniu stałej kwoty podatku, nie zawsze jest opłacalna. Kto może korzystać z karty podatkowej i kiedy wybór takiej formy opodatkowania się opłaca?
Jak uzyskać kartę podatkową i kto może się o nią starać?
Przedsiębiorcy, którzy chcą się rozliczać na podstawie karty podatkowej, muszą udać się do urzędu skarbowego celem złożenia wniosku na formularzu PIT-16. Należy go dostarczyć przed rozpoczęciem działalności, a w przypadku działalności, która już funkcjonuje – do 20 stycznia. Czasami jednak zdarza się tak, że wniosek zostaje odrzucony i przedsiębiorcy zostaje narzucona inna forma opodatkowania, czyli podatek dochodowy na zasadach ogólnych (według skali podatkowej) albo ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. O możliwość rozliczania się na podstawie karty podatkowej mogą się starać właściciele firm, którzy:
- wykonują wolny zawód,
- sprzedają posiłki domowe,
- świadczą usługi z zakresu ochrony ludzkiego zdrowia (opieka nad dziećmi lub osobami chorymi),
- świadczą usługi edukacyjne,
- prowadzą działalność gastronomiczną lub rozrywkową,
- prowadzą działalność transportową albo wytwórczo-usługową.
Warto również wspomnieć, że przedsiębiorcy, którzy starają się o możliwość rozliczania się na podstawie karty podatkowej, mogą prowadzić działalność gospodarczą wyłącznie w Polsce.
Kiedy warto rozliczać się na podstawie karty podatkowej?
Jedną z zalet rozliczania się na podstawie karty podatkowej jest brak obowiązku prowadzenia pełnej księgowości. Oznacza to, że korzystając z niej, przedsiębiorca nie musi między innymi składać deklaracji o obrocie i przychodzie, zeznań oraz wpłać zaliczek na podatki. Taki rodzaj opłacania podatków jest zatem najmniej wymagający dla przedsiębiorców pod względem rozliczeń podatkowych. Jednak przed podjęciem decyzji o złożeniu wniosku do urzędu skarbowego warto skontaktować się z biurem rachunkowym, które przeanalizuje, jaka forma rozliczania się w przypadku konkretnego przedsiębiorstwa będzie najkorzystniejsza.