Kiedy warto przejść na podatek liniowy?
Wybór formy opodatkowania nie jest tak oczywisty, jak mógłby się wydawać. Niekiedy wybrany sposób rozliczania podatkowego nie przynosi zakładanych korzyści, przez co przedsiębiorcy są stratni. Na szczęście większość z nich ma szansę na zmiany. Właściciele firm mogą zrezygnować z opodatkowania na zasadach ogólnych na rzecz podatku liniowego. Zastanawiasz się, kiedy się to opłaci? Zapraszamy do lektury naszego wpisu.
Podatek liniowy – co warto o nim wiedzieć?
Różnica między podatkiem liniowym a opodatkowaniem na zasadach ogólnych polega na tym, że w przypadku tego pierwszego stawka podatkowa jest stała i wynosi 19%. Wysokość uzyskiwanych dochodów nie wpływa zatem na jej wartość. Przedsiębiorca rozlicza się według takiej samej stawki niezależnie od tego, jaki dochód osiąga. Taka forma opodatkowania nie jest jednak dla wszystkich. Nie mogą z niej korzystać ci, którzy prowadzą działalność rolniczą bądź świadczą usługi dla byłego lub obecnego pracodawcy.
W jakich przypadkach wybór podatku liniowego będzie opłacalny?
Nie da się jednoznacznie określić, kiedy wybór podatku liniowego będzie w 100% opłacalny. Każdy przypadek jest inny, dlatego przed przejściem na taką formę opodatkowania, warto tę decyzję skonsultować z księgowym. W Warszawie na Saskiej Kępie doradztwo podatkowe oferuje nasze biuro rachunkowe „Status”. Niemniej co do zasady, wybór podatku liniowego najbardziej opłaci się przedsiębiorcom, którzy osiągnęli drugi próg podatkowy. W związku z tym przejście na podatek liniowy może być korzystne dla tych, którzy:
- osiągają dochody w wysokości 180-200 tys. złotych,
- nie rozliczają się z małżonkiem i nie korzystają z ulg podatkowych,
- uzyskują dochody z innych źródeł i rozliczają je na zasadach ogólnych.
Przy niespełnieniu tych warunków zmiana będzie nieopłacalna.